Обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді (в минулому технічна сільськогосподарська станція, обласна станція юних техніків) заснована в 1930-1931 роках.

    Це ствердження випливає з архівних документів Державного Архіву Кіровоградської області, а саме: „Єлисаветградський окружний     виконавчий комітет Ради робітничих, селянських і Червоноармійських депутатів (Окрвиконком), "П'ятирічний план роботи дитячих установ округу 1930/31-1934/35 рр.", „Дитяча п'ятирічка по Зінов'ївській окрузі" за підписом Окркомдитрух Черноусько І.Г.
„Технічна с/г станція: - яка має на меті, керівництво технічно-с/г гуртками при трудових школах та розгортання технічного виховання серед дитячих будинків та дітей, які в школі не вчаться”.
Організувати в 30-31 році. Кошторис 8000 крб. Станцією керує окрорганізація КДР, через свого представника (завідувач).
Штатний розпис Кіровоградської обласної дитячої технічної станції такий: завідувач, секретар-консультант, агроном, технік-інструктор.
Штатний розпис затверджений Государственной штатной комиссией при совете народных комиссаров Союза ССР.
    З річних звітів дитячої технічної і сільськогосподарської станції за 1945, 1946, 1949 роки, за 1958, 1959 роки  можна зробити висновок, що позашкільний заклад - обласна станція юних техніків в ці роки працював, мав гуртки технічної творчості, педагогічний персонал.
    В 1992 році обласна станція юних техніків перейменована в державний обласний центр науково-технічної творчості учнівської молоді (Рішення виконкому міської ради народних депутатів № 648 від 23.09.1992  р.)
    Керуючись Законами України "Про освіту", "Про позашкільну освіту", "Положенням про позашкільний навчальний заклад”, обласними програмами підтримки обдарованої молоді, розвитку позашкільних закладів області на 2003-2008 роки педагогічний колектив обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді ставить за основну мету роботу в технічних гуртках над проблемою: "Практичне застосування одержаних в школі знань на заняттях в гуртках і подальша орієнтація учнів у професійному самовизначенні".

Історичні довідки з архівних матеріалів:

    „Центральний дитячий клуб в 1930-31 році реорганізувати в округовий дитячий клуб, при якому організувати технічно-сільськогосподарську дитячу станцію, округовий методкабінет, округову єдину дитячу бібліотеку”.
В 60-ті роки в області працювали три позашкільні заклади з технічної творчості школярів: обласна технічна станція, Олександрійська міська станція юних техніків (рік заснування 1957), Кремгесівська (тепер Світловодська) станція юних техніків (1959 р.). В 1968 році на базі Гайворонського міжшкільного навчально-виробничого комбінату відкрилась Гайворонська районна станція юних техніків.
         1971 рік - відкрилась Новоукраїнська станція юних техніків;
         1972 рік - Долинська районна станція юних техніків, Знам'янська міська станція юних техніків;
         1974 рік - Маловисківська, Новомиргородська районні станції юних техніків;
         1977 рік - Олександрівська, Вільшанська районні станції юних техніків;
         1982 рік – Бобринецька районна станція юних техніків;
         1983 рік - Ульяновська районна станція юних техніків, Будинок юних техніків при Побузькому нікелевому заводі Голованівського району, з часом до юних техніків приєднані натуралісти.
         Будинок юних техніків і натуралістів проводив активну роботу з розвитку технічної творчості і технічних видів спорту, який в 1992 році переданий в підпорядкування Голованівському районному відділу освіти.
         В 1990 році на базі клубу юних техніків "Рубін" при обласній станції юних техніків, який працював в селищі Гірничому м.Кіровограда, відкрилась міська станція юних техніків з розвинутою мережею технічних гуртків на базі підліткових клубів, шкіл міста Кіровограда.
         В 1990 році від Світловодської міської станції юних техніків відокремився автомобільний клуб, як окрема позашкільна установа.
         В період дії постанови Ради Міністрів № 84 "О дальнейшем развитии технического творчества учащейся молодежи и закреплении базовых предприятий", Постанови Ради Міністрів від 12.09.1984 р. № 314 "Об улучшении трудового воспитания, обучения и профессиональной ориентации школьников, организации их общественного и полезного производительного труда", № 313 от 12.04.1984 г. "О дальнейшем совершенствовании общего среднего образования молодежи и улучшения условий работы общеобразовательной школы", дії Основних напрямків реформи загальноосвітньої і професійної школи (1985-1990 рр.) активізувалася діяльність шкіл, позашкільних установ, громадських організацій, промислових підприємств, зацікавлених в організації змістовного дозвілля учнівської молоді, так:
         - створені клуби юних техніків при Світловодських заводах чистих металів, радіовиробів, при підприємстві Дніпроенергобудіндустрія, Кіровоградському заводі радіовиробів, в/о по сіялкам "Червона зірка", колгоспний клуб юних техніків с. Добре Вільшанського району, при школах Маловисківського, Гайворонського, Новоукраїнського районів.;
         - проведена паспортизація позашкільних закладів України (за листом МО № 1/1-9-1 від 14.08.1987 р.);
         - розширена мережа технічних гуртків на базі районних навчально-виробничих комбінатів; на базі підліткових клубів ЖЕКів;
         - відповідно до Постанови Ради Міністрів УРСР, Укрради профспілок, ЦК ЛКСМ України від 12.02.1987 р. № 43 "О республиканской комплексной программе развития научно-технического творчества трудящихся и молодежи ("Изобретательство и рационализация-90") розроблена і затверджена Комплексна програма розвитку технічної творчості в Кіровоградській області (1987 р.);
-проведений І республіканський зліт юних винахідників і раціоналізаторів в м.Тернополі - 1989 рік.
В результаті такої активізації розвитку технічної творчості в Кіровоградській області мережа технічних гуртків значно зросла і в 1993 році досягла найвищого рівня в 2 тис.гуртках навчалось 34298 учнів.
Розвиток профілів технічної творчості
         Радіоаматорство - керівник гуртка з 50-х до 90-х років Овчаренко Іван Федорович. Учні під його керівництвом в радіотелевізійних гуртках облСЮТ конструювали радіоприймачі, телевізійні установки, демонстраційні прилади, наочні посібники, ігри та іграшки, прилади для полегшення ручної праці на рівні винаходів і рацпропозицій. В гуртках сконструйовані прилади для використання в народному господарстві: "Скребок для рогатої худоби", "Рахівниця птиці для птахофабрик", "Електрощітка для штукатурки стелі", комплект "Механічний лектор", прибори протипожежної техніки і ін.
В гуртку телерадіоаматорів під керівництвом Овчаренка Івана Федоровича була змонтована телеапаратура яку передав обласній станції юних техніків Кіровоградський телецентр. Дитячий телецентр задіяний на території обласної станції юних техніків, працював за кабельною системою, транслював навчальні передачі в лабораторії облСЮТ. В навчальному процесі створена група телеведущих, яка готувала телепередачі в гуртку і їх транслювала. В навчальному процесі телегуртка велась підготовка телеоператорів, телемеханіків. Такий профіль роботи радіотелегуртків облСЮТ був надзвичайно популярний.
         Авіамоделізм - набув свого розвитку з 1947 року, коли почав працювати авіамодельний гурток в Палаці піонерів і школярів (керівник гуртка Курзов Платон Костянтинович, колишній директор заводу "Червона зірка") і з 1950 року розпочалися регулярні авіамодельні змагання з вільнолітаючими моделями. 50 років розвитку авіамоделізму в Кіровоградській області дали певні результати. Зросла ціла плеяда спортсменів, Чемпіонів України з авіамоделізму, Майстрів спорту, тренерів з авіамоделювання різних років: Гуля Віктор Максимович - (Кіровоград), Донець Олександр Михайлович (Кіровоград), Стеценко Олександр Олександрович (Олександрія), Хатанзейський Валерій Пилипович (Світловодськ), Доценко Андрій Петрович (с.Комишувате Новоукраїнського району), Семенюта Сергій Сергійович, Корнійчук Олег Анатолійович (Кіровоград)і інш., які своєю багаторічною цілеспрямованою працею підтримують прагнення учнівської молоді до опанування майстерністю авіамоделювання, потяг до авіації.
         В останні роки все більше захоплення викликає виготовлення мікромоделей літаків вагою до 1-1,5 грамів. Клас кімнатних моделей, вага яких коливається в межах одного грама, довжина 655 мм з гумовим мотором, повітряним гвинтом, підшипником. Небагато умільців виготовляють такі моделі, де товщина плівки крила, виготовленої самостійно, 3-4 мікрони, а в повітрі вони літають більше ніж півгодини. На Чемпіонаті Кубка України 2000 року керівник команди Олег Корнійчук серед дорослих спортсменів був другим, а його вихованці Олександр Ковальов і Олександр Даніялов були призерами і включені до складу збірної команди України. На Чемпіонаті миру стали срібними призерами.Перше місце збірна команда Кіровограда посіла і на Всеукраїнських змаганнях з авіамодельного спорту у класі F-1D (мікромоделі ) в м.Кіровограді в 2002 році, в м.Києві (призери Олександр Ковальов, Сергій Сидоренко, Євген Вайпан) в 2003 році.
Вихованці Гулі Віктора Максимовича - Призери Міжнародних чемпіонатів, кубків Європи - Корнійчук Олег, Байбороша Олександр, Ковальов Олександр.
Фотоаматорство - до 1970-х років керівником гуртка працював Ланський Володимир Ісакович, з 1967 року - його вихованець Мехеда (Антонечко) Таїса Іванівна (на цей час обіймає посаду методиста обласного центру науково-технічної творчості учнівської молоді) , з 1974 року - її вихованка Чоботарьова Ольга Євгенівна, з 80-х років - вихованка СЮТ - Краснова Людмила Анатоліївна, Савченко Віктор Володимирович, Козинський Олександр Михайлович, Любченко Володимир Анатолійович, Долгушев Валерій Аркадійович.
         Колектив фотогуртка облСЮТ - постійний учасник Республіканських заочних конкурсів робіт юних фотоаматорів, зльотів-конкурсів юних фотоаматорів.
         Колектив Знам'янської СЮТ (керівники гуртків різних років Дурнов Володимир Андрійович, його учні Рубан Олег Леонідович, Лебідь Олена Владіславівна) неодноразові призери Республіканських конкурсів кіно, слайд-фільмів, відеофільмів, фотоаматорів.
         З 1975 року працює керівником гуртка Олександрійської станції техніків Бабійчук Тетяна Андріївна, яка організувала роботу фотоклубу "Колорит", де працюють і спілкуються разом учні шкіл міста і колишні вихованці клубу, проводять спільно фотоконкурси, беруть участь у Республіканських конкурсах, діляться досвідом своєї роботи.
         Масліков Леонід Олександрович - керівник фотогуртка Сальківської середньої школи Гайворонського району працює з 1979 року багато уваги приділяє розвитку фотоаматорства серед школярів сільської місцевості, допомагає їм оволодіти "азами" світлопису. Колектив постійно бере участь у Всеукраїнських конкурсах і змаганнях юних фотолюбителів, неодноразово нагороджений Дипломами і Грамотами Міністерства освіти України, обласного управління освіти. Багато уваги приділяє розвитку фото-відеоаматорства серед сільської молоді Бєлоус Іван Гнатович, який очолює фотовідеостудію „Пошук” Трепівської ЗОШ Знам’янського району.
Навчально-виховний процес
         Для організації навчально-виховного процесу в технічних гуртках обласного центру НТТУМ використовуються Програми 1, ІІ і наступних років навчання з основних профілів технічної творчості, які розроблені Укрдержцентром НТТУМ і затверджені Міністерством освіти України, видані видавництвом "Радянська освіта", "Освіта" в 1989, 1993, 1995-2000, 2008 роках.
         З метою підтримки творчої педагогічної діяльності працівникв позашкільних навчальних закладів проведений обласний етап Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників позашкільних навчальних закладів „Джерело творчості”, в номінації „Технічний напрям” взяли участь Бабійчук Тетяна Андріївна (керівник гуртка фотоаматорів „Колорит” центру науково-технічної творчості учнівської молоді Олександрійської міської ради); Калашников Олександр Сергійович (керівник гуртка судномоделювання станції юних техніків Знам’янської міської ради); Цурупа Оксана Василівна (керівник гуртка юних програмістів Григорівської ЗОШ І-ІІІ ступенів Світловодської райдержадміністрації); Білоус Іван Гнатович (керівник гуртка юних фотоаматорів “Пошук” Знам’янського районного центру дитячої та юнацької творчості), де переможцем визнано за номінацією ”Керівник гуртка 2006” Бабійчук Т.А.

         

Поскаржитися на порушення Більше